Hüsnü Züber Yaşayan Müze Tanıtımı

Hüsnü Züber Yaşayan Müze Tanıtımı
26 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.193 kez okundu.

Hüsnü Züber Yaşayan Müze’si yeşil Bursa’nın Muradiye semtine adını veren padişah II. Murad’ın yaptırdığı Muradiye Camii ile medrese, hamam ve türbelerden oluşan Muradiye Külliyesi içerisindeki hamamın hemen arka tarafında bulunmaktadır.

Hüsnü Züber Yaşayan Müze Tanıtımı

Müzenin bulunduğu 1836 yıllında ‘Devlet Konuk Evi’ olarak ve daha sonra Rus konsolosluğu olarak kullanılmıştır. 1877 yılında Seyid Kahya Üsküp’den (eski Yugoslavya) gelip Bursa’ya yerleşerek evi satın almıştır. Seyid Kahya öldükten sonra ev mirasçılarına kalmıştır. Mirasçılarından sonra da ev hiçbir miras ilişkisi olmayan kişilerce 14 yıl hoyratça kullanılmış.

1988 yılında harita mühendisi ve sanatçı Hüsnü Züber, tüm yapıtlarını gelecek kuşaklara bir arada sunmak düşüncesiyle evi harap halinden alıp Prof . Dr. Sedat Hakkı Eldem’in Türk Evi adlı kitabındaki çizim ve fotoğraflarından yararlanarak 4 yıl süren titiz bir restorasyon çalışmasına sokmuştur. Bina 27 Aralık 1992’de Hüsnü Züber Evi adıyla kapısını turizme açtı ve 1994 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlandı. Müze haftanın her günü 10:00 –17:00 arası halkın ziyaretine açıktır.

Müzenin 1. katında 450 parça Türk tahta eşyası üzerine dağlama-yakma çalışmayla birleştirdiği 600 Türk motifi koleksiyonu ile ağaç kaşık-kepçe derlemesi, 2. katında da devrin özelliklerine uygun döşenmiş yatak odası ve baş oda ile açık sofra bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git