Günübirlik Tunceli Turu

Günübirlik Tunceli Turu
29 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 2.946 kez okundu.

Günübirlik Tunceli  Turu

TUR ADI: Günübirlik Tunceli

TUR TARİHİ: Her gün

TUR SÜRESİ: Günübirlik

DURUM: Kesin Hareketli

KONTENJAN: Müsait

BAŞLANGIÇ SAATİ:  09.00

HAREKET NOKTASI: Tunceli Meydanı

KATILIM ŞARTI: En az bir gün öncesinden Günübirlik Tunceli Turu için kesin rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir.

Günübirlik Tunceli Turu

Tunceli’nin tarihi ve turistik değerlerini tanıtmaya yönelik günübirlik Tunceli Turu.

Tunceli’nin tarihi ve turistik değerlerini günübirlik Tunceli turumuza katılarak gezip , görüp tanıyabilirsiniz.

Tur N0ktaları :

Tahar Köprüsü

Yusuf Ziya Paşa Köprüsü olarak da bilinen Tahar Köprüsü, Tunceli’nin tarihi değerlerinden biridir. Tahar Çayı üzerinde bulunan köprü, 1807 yılında inşa edilmiş olup, banisi Yusuf Ziya Paşa’dır. Köprünün toplam uzunluğu, 55 metre olup, yüksekliği 9 metreyi bulmaktadır. Tahar Köprüsü, 1856 yılında Diyarbakır’da Vali olan Akif Paşa tarafından onarılıp yenilenmiştir.

Uzun Hasan Türbesi

Tunceli, çoğu insana uzak bir şehir olsa da tarihi mekanlarıyla gezilecek yerler arasında mutlaka olmalı. Eğer Tunceli’ye gitme planları yapıyorsanız, sizlere Uzun Hasan Türbesi’ni gezmenizi tavsiye ederiz. Uzun Hasan Türbesi, Çemişgezek ilçesinde bulunmaktadır. İlçenin hemen girişinde yer alan bir kayanın üzerinde yer alır. Ulaşım açısından kolay bir noktadadır ve stabilize bir yola sahiptir. Türbede yatan kişinin Akkoyunlu Uzun Hasan’a ait olduğu söylenmiş olsa da, buradaki yatan kişi farklıdır. Kitabesindeki bilgiye göre türbe iki kişiye aittir, fakat tek sandukadır. Türbenin mimarisi sekizgen olup, yapımında kesme taş kullanıldığı görülmektedir.

Malazgirt Kalesi

Tunceli’nin tarihi bir kalesi olan Mazgirt Kalesi’nin geçmişi Urartu dönemine kadar inmektedir. Mazgirt ilçesinde bulunan kale, M.Ö. IX. yüzyılda inşa edilmiştir. Kalenin içinde bulunan Urartu kitabesine göre, Urartu Kralı II. Rusas zamanında yapılmıştır. Mazgirt Kalesi’nin yapımı sırasında kayalardan ve moloz taşlardan yararlanıldığı görülmektedir. Kalenin girişi bir mağaradan oluşmaktadır ve girişe bir merdivenle çıkılmaktadır. Mazgirt Kalesi’nin içine girdiğiniz zaman geç devirlere ait yel değirmenlerinin kalıntılarını göreceksiniz.

Tunceli Tahar Köprüsü

Tunceli Tahar Köprüsü

Tunceli Uzun Hasan Türbesi

Tunceli Uzun Hasan Türbesi

Tunceli Malazgirt Kalesi

Tunceli Malazgirt Kalesi

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git