Günübirlik Rize Turu

Günübirlik Rize Turu
28 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 2.773 kez okundu.

Günübirlik Rize Turu

TUR ADI: Günübirlik Rize

TUR TARİHİ: Her gün

TUR SÜRESİ: Günübirlik

DURUM: Kesin Hareketli

KONTENJAN: Müsait

BAŞLANGIÇ SAATİ:  09.00

HAREKET NOKTASI: Rize Meydanı

KATILIM ŞARTI: En az bir gün öncesinden Günübirlik Rize Turu için kesin rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir.

Günübirlik Rize Turu

Rize’nin tarihi ve turistik değerlerini tanıtmaya yönelik günübirlik Rize Turu.

Rize’nin tarihi ve turistik değerlerini günübirlik Rize turumuza katılarak gezip , görüp tanıyabilirsiniz.

Tur N0ktaları :

Atatürk Müzesi

1902 yılında Mataracı Ailesi tarafından yaptırılan Rize Atatürk Müzesi, çatısı ile birlikte 3 katlı bir bina. Bugünkü düzenlemeye göre evin en üst katı Atatürk Müzesi olarak kullanılıyor.Sonbahar Gezisi adıyla Rize’yi ziyarete gelen Atatürk, geceyi bu evde geçirmiş. Atatürk’ün 100. ölüm yıldönümünden dolayı bina, 1984 yılında müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmış.Rize Atatürk Müzesi içerisinde, Atatürk’ün Rize gezileri, kullandığı eşyalar, Atatürk’ün ve Milli Mücadele yıllarında Rize’de Kuvay-i Milliye ileri gelenlerinin fotoğrafları sergileniyor. Müzenin alt bölümünde ise idare odaları ile Kültür Merkezi bulunuyor.

Rize Müzesi

Rize Müzesi, şehrin hem tarihi hakkında hem de yörenin kültürü ve geleneği hakkında geniş çaplı bilgi vermektedir. İlçe merkezinde bulunur.Rize gezilerinde ilk görülmesi gereken yerlerden biri olan Rize Müzesi, şehir merkezinde bulunan ve “’Sarı Ev”’ diye adlandırılan bir binada bulunmakta. Müzenin bulunduğu ev, 1984 yılında Atatürk Evi olarak hizmet vermekteydi. Sonraki yıllarda ise Kültür Bakanlığı’nca alınıp, restorasyon çalışmalarının ardından 1998 yılında müze olarak hizmet vermiştir. Rize Müzesi’nin 70’den fazla arkeolojik eseri, 600’e yakın sikkesi, 1000’i aşkın etnografik eseri bulunmakta. Zengin bir koleksiyona sahip olan Rize Müzesi’nde el yazmaları görmek de mümkün.

Büyük Gülbahar Sultan Camii

Rize Merkez’de yer alan ve aynı ismi taşıdığı mahallenin sınırları içerisinde olan Büyük Gülbahar Sultan Camii, şehrin eski ibadet mekanlarından biri de olsa sürekli onarıldığı için çok yeni ve sağlam durur. Bunun sebebi caminin birçok kez yıkılıp tekrar inşa edilmesidir. Büyük Gülbahar Sultan Camii’nin hangi yıl yapıldığı bilinmemekte. Minareye son cemaat yerinden çıkılır ve minare batı kısımda yer alır. Caminin tamamı dikdörtgen planlıdır. Orijinal mimarisini kaybetmiş olan Büyük Gülbahar Sultan Camii, günümüzde ibadete açıktır.

Rize Kalesi

Rize Kalesi, il merkezinde bulunduğu için kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Kale, iç kale ve aşağı kale olarak ikiye ayrılsa da aşağı kale günümüzde hemen hemen yok olmuştur. İç kale bir dönem Cenevizliler tarafından kullanılmıştır. Bir zaman harap olmuş ve sonrasında Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde yenilenmiştir. Günümüzde Karadeniz’in bu güzel şehrine gelen turistlerin ziyaret ettiği noktalardan biridir. Kale hem görkemli yapısıyla hem de Rize şehir merkezinde bulunması sebebiyle yoğun bir ilgi görmektedir.

Rize Atatürk Müzesi

Rize Atatürk Müzesi

Rize Müzesi

Rize Müzesi

Rize Büyük Gülbahar Sultan Camii

Rize Büyük Gülbahar Sultan Camii

Rize Kalesi

Rize Kalesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git