Günübirlik Bayburt Turu

Günübirlik Bayburt Turu
29 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 2.882 kez okundu.

Günübirlik Bayburt Turu

TUR ADI: Günübirlik Bayburt

TUR TARİHİ: Her gün

TUR SÜRESİ: Günübirlik

DURUM: Kesin Hareketli

KONTENJAN: Müsait

BAŞLANGIÇ SAATİ:  09.00

HAREKET NOKTASI: Bayburt Meydanı

KATILIM ŞARTI: En az bir gün öncesinden Günübirlik Bayburt  Turu için kesin rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir.

Günübirlik Bayburt Turu

Bayburt’un tarihi ve turistik değerlerini tanıtmaya yönelik günübirlik Bayburt Turu.

Bayburt’un tarihi ve turistik değerlerini günübirlik Bayburt turumuza katılarak gezip , görüp tanıyabilirsiniz.

Tur N0ktaları :

Bayburt Kalesi 

Osmanlı döneminde bu kaleye Çinimaçin Kalesi ismi verilmiştir. Bunun da nedeni kalenin dış yüzeylerinde mor, yeşil ve firuze renkli çinilerin kullanılmış olmasıdır.Kalenin doğu kesiminde XVIII.-XIV.yüzyılda yapıldığı sanılan bir de kilise kalıntısı bulunmaktadır. kalenin batı tarafında yağlı mağarası bulunmaktadır.

Dede Korkut Türbesi 

İlin güney doğusunda merkeze 39 km mesafedeki Masat Köyü yakınında bulunan, yapılış şekli ve mimarisi ile çok eskilere dayandığı anlaşılan ve halk arasında Ali Baba diye geçen Türkmen türbesinin, Dede Korkut’a ait olduğu tezi Şair Orhan Şaik Gökyay tarafından ortaya atılmıştır.. Güvenç Abdal hazretlerinin talbi ,Ali Baba veya Büyük Baba adıyla anılan türbeyi inceleyen Gökyay 1986 baskılı “Dede Korkut Hikayeleri” adlı kitabında türbenin resimlerini de vererek Dede Korkut’a ait olduğunu ifade etmiştir. Türbe üzerinde eski Türkçe ile 718 tarihi okunmaktadır.

Sarıkayalar Şelaleleri 

Bayburt -Erzurum karayolunun 6km’sinden ayrılarak 16km daha yol aldıktan sonra ulaşılan Sarıkayalar şelaleleri, ilin merkez Sarıkayalar köyünün girişinde ve köy içinde olmak üzere iki tanedir. Yaz aylarında çevreleri mesire yeri olarak kullanılan her iki şelalede görülmeye değer doğal güzelliklere sahiptir.

Sünür Kutlu Bey Camii 

Akkoyunluların kurucusu Turali bey oğlu Fahrettin Kutlu Bey tarafından yaptırılan caminin kapısı üzerindeki kitabeden 1538 yılında onarıldığı anlaşılmaktadır. Minaresi ise 1616 tarihi taşıyan tarihi bir kitabeye sahiptir. İran Şahı Tahmasp’ın işgali sırasında tahrip edilmiş ve bu olay kapı üzerindeki kitabede yer almaktadır. Kanuni döneminde 1538 yılında onarım görmüştür.

Bayburt Kalesi

Bayburt Kalesi

Bayburt Dede Korkut Türbesi

Bayburt Dede Korkut Türbesi

Bayburt Sarıkayalar Şelaleleri

Bayburt Sarıkayalar Şelaleleri

Bayburt Sünür Kutlu Bey Camii

Bayburt Sünür Kutlu Bey Camii

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git