Düdencik Mağarası Tanıtımı

Düdencik Mağarası Tanıtımı
5 Mart 2016 tarihinde eklendi, 927 kez okundu.

Düdencik Mağarası ya da Çınardibi Mağarası olarak da adlandırılmaktadır. Düdencik Mağarası Antalya’nın Akseki ilçesine bağlıdır. Düdencik Mağarası Akseki Beyşehir yolu üzerindedir. Cevizli Köyü’ne yakın bir mevkide bulunan Düdencik Mağarası Türkiye’nin bilinen en derin mağarası olarak literatüre geçmiştir.

Düdencik Mağarası Tanıtımı

Düdencik Mağarasına; Akseki’den Cevizli’ye doğru ilerlerken kızılçam ormanlarının içinden geçen yolun sağ tarafında dik yamaçlı Manavgat Çayı Vadisi bulunmaktadır. Bu vadi yolundan ilerlerken Çınardibi Köyü ve Üzümdere Köyü yol ayrımlarını geçtikten sonra ve köyden yaklaşık sekiz kilometre sonra sol tarafa bir orman yoluna sapılmaktadır. Bu sapaktan yaklaşık beş yüz metre ileride, yolun sağındaki kayalıkların dibinde yer almaktadır Düdencik Mağarası. Yaklaşık on metre genişliğinde ve otuz metre derinliğindeki Düdencik Mağarası’na iniş zorludur ve ekipman gereklidir.

En son 1987 yılında girilen ve 330 metre derinliğe kadar devam edildiği bilinen ve dikey mağara olarak sınıflandırılan Düdencik Mağarası’nın sonuna kadar ekipmanlarla inilebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git