Batan seyahat gemisinin kaptanına 16 yıl hapis

Batan seyahat gemisinin kaptanına 16 yıl hapis
12 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 540 kez okundu.

İtalya’da 3 yıl önce kayalıklara çarpması sonucu 32 kişinin hayatını kaybettiği Costa Cocordia gemisi kaptanı Francesco Schettino 16 yıl hapse mahkum edildi. Savcılar, kaptan hakkında en ağır ceza olan 26 yıl hapis istemişti.Gemiyi ilk önce…

İtalya’da 3 yıl önce kayalıklara çarpması sonucu 32 kişinin hayatını kaybettiği Costa Cocordia gemisi kaptanı Francesco Schettino 16 yıl hapse mahkum edildi. Savcılar, kaptan hakkında en ağır ceza olan 26 yıl hapis istemişti.

Gemiyi ilk önce terk etmesi sebebiyle İtalyan medyası tarafından ‘Korkak Kaptan’ olarak adlandırılan Schettino, karara itiraz edebilecek ve nihai karar çıkana kadar serbest olacak.

Schettino’nun avukatı Domenico Pepe, kararın ardından yaptığı açıklamada mahkemenin adil ve ölçülü bir karar vermediğini savundu.

Geminin ait olduğu şirketin avukatı Marco de Luca ise ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermek suçundan açıklanan cezayı ölçülü bulduğunu söyledi.

Schettino’nun Sahil Güvenlik ekipleriyle yaptığı telsiz kayıtlarında gemideki yolcuların tahliyesini organize etmeden gemiyi terk ettiği ve izlenmesi gereken rotadan farklı olarak kıyıya çok yakın bir rotadan giderek kazaya yol açtığı tespit edilmişti. CİHAN

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git