Antalya Alanya Kalesi

Antalya Alanya Kalesi
10 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 728 kez okundu.

Antalya Alanya Kalesi Nerede ? 

Antalya’nın Alanya ilçesinde yarımada üzerinde bulunan bu kale, surlarının 6,5 km’yi bulmasıyla dikkat çekiyor. Tarihi dokusu çok eskilere dayansa da günümüzdeki görünümünü Selçuklular kazandırmıştır. I. Alaeddin Keykubad’ın 1221 yılında burayı fethetmesinin ardından yapılan bu kalenin 83 kulesi ve 140 burcu vardır. Ortaçağda kentin su gereksinimini sağlamak için surların içine inşaa edilen 1200’e yakın sarnıçtan bir kısmı günümüzde de kullanılmaktadır.

Alanya’nın simgesi olan bu kale, MÖ 2. Korakesion adıyla kuruldu. Sırasıyla Korsan Tryhos, Romalılar, Selçuklular, Karamanoğulları, Memlükler ve sonra olarak da Osmanlı Devleti sahiplik yaptı. Alanya Kalesi, dünyanın en güzel gün batımı manzaralarından birine sahip. Akşam üzeri kalenin etrafındaki mekanlardan birine oturup hem gün batımını izleyebilir, hem de güneş battıktan sonra oluşan o kartpostallık manzaranın içerisinde yer alabilirsiniz.

Alanya Kalesi Giriş Saatleri ?

İlkbahar ve yaz aylarında 09:00-19:30 arası, sonbahar ve kış aylarında ise 08:30-17:00 arası haftanın her günü açık.

Alanya Kalesi Giriş Ücreti ?

Giriş Ücreti: 15 TL’dir. Ayrıca Müzekart ile yılda 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız kez ziyaret

edebilirsiniz.

Alanya Kalesi’ne  Nasıl Gidilir ?

Adres : Alanya Kalesi, İç Kale, Ehmedek – Alanya / Antalya

Nasıl Gidilir? : Antalya şehir merkezinden 140 km uzaklıkta bulunan Alanya, İstanbul’a 850 km , Ankara’ya ise 526 km uzaklıkta bulunuyor. Antalya’dan Alanya’ya sık sık otobüs kalkmakta. Alanya’ya geldikten sonra 40 dk. yürüyerek ya da taksi veya dolmuşa binerek kaleye ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git